niedziela, 6 listopada 2016

Dusza cesarzaShai to młoda kobieta potrafiąca w jednej chwili poznać całe wnętrze człowieka. Jest to cudowny talent, niestety pewnego dnia zostaje pojmana oraz skazana na śmierć za dokonanie fałszerstwa czy też włamanie się do Cesarskiej Galerii. Dziewczyna jednak dostaje szansę na naprawienie swojego błędu. Ma za zadanie przywrócić świadomość cesarza, którą utracił po napadzie skrytobójców. Shai jako osoba doskonała w swoim fachu musi na nowo odbudować duszę cesarza, jednak ma na to jedynie sto dni. Całość wydaje się kompletnie niemożliwe do wykonania, ponieważ takiego typu sztuczki zajmują dobre kilka miesięcy.

Moja ocena: 8/10

Jest to moje pierwsze spotkanie z książkami Brandona Sandersona i muszę przyznać, że jestem kompletnie zauroczona wyobraźnią tego autora. "Dusza cesarza" to lektura niezwykle krótka, czyta się ją bardzo szybko, ale mimo tego zawarte jest w niej wszystko co można zapragnąć.
Shai jest to bohaterka, którą polubiłam już od pierwszej strony naszej książki. Uwielbiam, gdy dana osoba nie użala się nad sobą, mimo że wisi nad nią kara śmierci i zwyczajnie walczy o swoje z całych sił. Każdy bohater stworzony przez Brandona jest jedyny w swoim rodzaju. Zauważyłam, że pisarz stworzył każdą postać całkowicie inaczej, przypisał jej różne zdolności, cechy, dzięki czemu nie znajdziemy dwóch takich samych osób.
Kolejna pochwała do Sandersona należy się za świetne opisy, które mnie osobiście oczarowały. Sięgałam po książkę i automatycznie znajdowałam się w przepięknych orientalnych ogrodach pełnych pięknych kwiatów, oczek wodnych i tym podobnych. Cała atmosfera po prostu pięknie stworzona i tylko tyle na ten temat mogę powiedzieć.
Podsumowując...Nigdy w życiu nie powiedziałabym, że tak krótka historia może mnie tak zauroczyć. Całość przedstawiona jest w oryginalny sposób, ale niestety mały minus muszę dać za to, że "Dusza cesarza" pozostawiła u mnie mały niedosyt. Brakowało mi pewnych rzeczy, które mogłyby wytłumacz kilka kwestii, w szczególności mam tu ma myśli zakończenie. Powiem szczerze, że  z wielką chęcią zobaczyłabym tę powieść w formie grubej książki, gdzie znajdziemy jeszcze więcej opisów i lepiej poznamy bohaterów. Mimo wszystko na pewno będę powracać to tej historii nieraz i mogę wam ją śmiało polecić!

6 komentarzy:

 1. "Dusza cesarza" to kontynuacja "Elantris" a może dokładniej opowiadanie osadzone w tym samym świecie i określone jako tom 1,5. A drugi tom ma zostać wydany za parę lat. Ja niedawno skończyłam czytać pierwszą część i wkrótce zabiorę się za "Duszę cesarza" :)
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi dość ciekawie ;)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszam do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie czytałam tej książki, nawet o niej nie słyszałam. Nie przemawia do mnie, bo nie lubię literatury tego typu.
  pozdrawiam i zapraszam [http://polecam-goodbook.blogspot.com/2016/11/kiedy-odszedes-recenzja.html#comment-form]

  OdpowiedzUsuń
 4. Twórczość Sandersona dopiero przede mną, jednak na pierwszy ogień pójdzie pewnie "Droga królów" lub "Z mgły zrodzony", bo to właśnie te jego książki interesują mnie najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jeszcze nic Sandersona nie czytałam, ale od pewnego czasu noszę się z zamiarem zmiany tego. Mam nadzieje, że w niedalekiej przyszłości się za to zabiorę. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sanderson zauroczył mnie swoim Mistbornem i postanowiłam, że przeczytam wszystkie, ale to wszystkie książki tego człowieka!

  OdpowiedzUsuń